ANKARA ÇUBUK’TA SAĞLIK GEREÇLERİ İMAL EDEN MEDPLAST ÜRETİME BAŞLIYOR

Çubuk Gürdarpı Mahallesi’nde1990 yılında Turgut Özal’ ın, Türkiye ve Kızılay’ın şırınga ihtiyacını karşılaması amacıyla kurduğu atıl vaziyette bulunan enjektör fabrikasını Erzincanlı iş insanı Sacit Durmuş ve ekibi birkaç ay içerisinde tekrar faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. SAVESA GRUP

İş insanı Sacit Durmuş ve ekibinin baştan aşağı yenilediği üretim tesisi, başta Çubuk olmak üzere tüm ülkemizde, ekonomik refahın ve gelişmiş teknoloji alt yapısının yükselişine zemin hazırlayacak.

Türkiye Kızılay Derneği, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ve Türk Kadınını Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı tarafından sağlık gereçlerini hem daha sağlıklı hem de ucuza üretmek amacıyla Medplast A.Ş. kuruldu.

Üretilen tek kullanımlık şırıngaları ise Dünya Sağlık Örgütü’nün GMP prensiplerine uygun ısı, nem ve basınç kontrollü temiz saha koşullarında, Alman Teknolojisi ile üretilme faaliyetine tam olarak 9 Mayıs 1990 tarihinde Sağlık Bakanlığı’ndan verilen yetki ile başladı.

Üretilen şırınga ise 2004 yılında TSE Kalite ödülünü aldı.

Bir süredir faal olmayan ve atıl vaziyette bulunan fabrikanın, doksanlı yıllardan itibaren, Çubukluların uzunca bir dönem geçim kaynağı olduğu belirtildi.

Zorlu korona günlerinde fabrikayı tekrar faaliyete geçirerek, baştan aşağı yenileyen Erzincanlı iş insanı Sacit Durmuş, birkaç ay içerisinde MEDPLAST’ın tekrar üretime geçeceğini duyurdu.

Pandemi süresince daralan ekonominin negatif etkilerini ortadan kaldırmaya çalışan Sacit Durmuş’un, yatırımlara destek durma noktasına gelmişken ekibiyle birlikte dönemin şartlarına aldırmadan kritik zamanda yaptığı büyük yatırım, başta Çubuk olmak üzere tüm Türkiye’ye katma değer sağlayacak.

Durmuş’un ekibiyle yeniden hazırladığı üretim tesisi, ihracat-ithalat hacminde ülkemize pozitif fayda sağlarken, aynı zamanda Çubuk ve çevre ilçelere istihdam açısından can suyu olacak.

Ayrıca yaklaşık olarak ilk etapta 100 kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

Enjektör ihtiyacı artıyor

2021 yılında herkese yetecek dozda COVID-19 aşısı üretileceği varsayımına dayanılarak, çalışmaları desteklemek için dünya üzerinde 1 milyarın üzerinde enjektör sevkiyatı yapacağı öngörülüyor.

Öte yandan Koronavirüs aşı kampan yaları, şırıngaya olan ihtiyacı bir hayli arttırdı.

Fabrika, ülkemizde yerli aşı üretimini neredeyse tamamlanarak FAZ-3 çalışmalarında olması ve ithalatı planlanan aşılar ile birlikte giderek artan enjektör ihtiyacını gidermek amacıyla kuruluyor.

COVİD-19’a ait tüm aşıların 12 ayda bir tekrarlanması gerektiğini ve 3 milimetrelik iğnelerin üretiminin değerli olduğunu vurgulayan fabrikadan sorumlu iş insanı Sacit Durmuş, “Ben ekibime güveniyorum. Başarı, sadece dünyanın en iyi makinasını almak veya hammaddesini kullanmak ile gelmiyor.

Biz ülkemizin üretim kapasitesini yükseltmek, milli servetimizi büyütmek ve üretim yaptığımız bu topraklara yararlı olmak için ayrıca çaba gösteriyoruz.

Yerli üretim ile birlikte istihdam seferberliğine katkı sağlamak istiyoruz.

Tabi ki başarılı, tecrübeli bir ekip yoksa kaliteli bir üretim de söz konusu olmaz.

Bu yüzden güçlü bir kadroyla burada bulunuyoruz.

Aynı zamanda genişleyen bir aile oluşturarak da hep birlikte ülkemize hizmet edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

3thaber
Günün Sonu Haber
Borsa Ajansı
Türk Dünyası Tv
Dün ve Bugün
Haberin Yüzü
Habertürk Ajansı
İnternet Haber
Hepsiburada Haber

Comments are closed.